Atrakcje w Juracie

 

Jurata – zachwycająca, luksusowa, oferująca wiele ciekawych atrakcji – jeżeli szukasz sprawdzonego miejsca do wypoczynku nad Bałtykiem, to właśnie tutaj spędzisz udane wakacje, także z całą swoją rodziną!

 

Jurata jest wschodnią częścią miasta Jastarnia. Znajduje się na Mierzei Helskiej i jest częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Jako kurort wypoczynkowy kusi swoim letnim kąpieliskiem morskim, malowniczym molo i deptakiem, a także wieloma pomysłami na spędzenie wolnego czasu.

 

Lokalizacja

Jurata zlokalizowana jest pomiędzy Jastarnią i Helem – w tym miejscu szerokość Mierzei Wiślanej wynosi około 600 metrów. Swoją popularność zawdzięcza w szczególności swoim unikatowym walorom przyrodniczym.

 

Miejscowość posiada wspaniałą piaszczysta plażę, oraz rozległe wydmy. Jej sosnowe lasy tworzą tutaj wyjątkowy mikroklimat sprzyjający zdrowemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Gdy chcesz poznać piękno polskiej natury, wyjazd do Juraty na pewno na długi czas pozostanie w twojej pamięci.

 

Historia

Jurata zaczęła być bardzo popularnym miejscem wakacyjnych spotkań elit w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Swoje wczasy spędzali tutaj między innymi Wojciech Kossak – tutaj powstały jego słynne obrazy, między innymi „Zaślubiny Polski z morzem” i „Na straży polskiego morza”. Zamieszkiwały tu również przez pewien czas Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec.

 

Po zakończeniu II wojny światowej Jurata nadal przyciągała turystów szukających wypoczynku nad morzem. Od lat sześćdziesiątych rozpoczęto intensywną rozbudowę tej części Jastarni – wówczas powstało tu wiele nowych ośrodków wczasowych i w tym samym okresie Jurata wzbogaciła się również o swoje słynne molo, które prowadzi w głąb Zatoki Puckiej.

 

Dzisiaj to popularny kurort nad Morzem Bałtyckim, który każdego roku przyciąga tysiące wczasowiczów i turystów, którzy szukają relaksu i przygody. Jeżeli szukasz pomysłu na wakacje samemu, z ukochaną osobą, z przyjaciółmi lub całą rodziną, Jurata będzie wyjątkowym wyborem – twój pobyt tu z pewnością będzie udany!

 

Atrakcje Juraty

Jeżeli zastanawiasz się nad wyjazdem do Juraty, zachęcamy do sprawdzenia wszystkich atrakcji czekających na ciebie w tej wyjątkowej nadbałtyckiej miejscowości – dzięki naszej liście możesz łatwo zaplanować swój wyjazd nad morze i spędzić tu wyjątkowe chwile niezależnie od tego, czy pogoda dopisuje czy akurat przytrafił się deszczowy dzień.

 

Plaże w Juracie

Jurata ma dwie wspaniałe, bardzo czyste i zadbane plaże doskonałe do wypoczynku na świeżym powietrzu, opalania się i kąpieli. Obie plaże są dopuszczone do użytku bez ograniczeń.

 

Pierwsza plaża położona jest od strony otwartego morza, jest szeroka, strzeżona i zwykle nie jest tak bardzo zatłoczona, dlatego będzie najlepszym wyborem dla osób doceniających komfort i większą prywatność. Druga plaża położona jest od strony Zatoki Puckiej i ze względu na wiejące tutaj wiatry jest bardzo często wybierana również przez amatorów sportów wodnych. Przy plaży można również wypożyczyć sprzęty wodne, między innymi skutery wodne, deski windsurfingowe.

 

Molo w Juracie

Drewniane molo znajdujące się w Juracie ma długość 320 metrów i położone jest od strony Zatoki Puckiej, na południowym wybrzeżu. Molo zostało zbudowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się w tym zakątku. Molo stanowi przedłużenie deptaku Międzymorze, dlatego trasa ta idealnie nadaje się na spacery.

 

Deptak Międzymorze

Reprezentacyjny, odrestaurowany w ostatnich latach deptak Międzymorze przebiega w poprzek Mierzei Helskiej. Łączy plażę od strony otwartego morza wraz z wybrzeżem Zatoki Puckiej, dochodząc do jurackiego molo. Długość deptaku odpowiada szerokości mierzei i wynosi 600 metrów.

 

Na północy deptak zaczyna się od wyjścia na plażę, potem biegnie w południowo-zachodnim kierunku, przecinając linię kolejową, ulice Ratibora, Mestwina oraz aleję Wojska Polskiego. Kończy się na wybrzeżu Zatoki Puckiej. Deptak obsadzony jest drzewami, znajdują się tu również ławki, dlatego podczas swojego spaceru można odpocząć w chłodzie cienia.

 

Pomnik bogini Juraty

Nazwa Juraty pochodzi od imienia żmudzkiej bogini. Legenda mówi, że pokochała ona ubogiego rybaka wbrew woli swojego ojca. Z tego powodu została ukarana. Należący do Juraty bursztynowy pałac został rozbity na małe kawałki bursztynu, które do dzisiejszego dnia można odnajdywać na plażach. Pomnik bogini można podziwiać w mieście.

 

Pomnik Wojciecha Kossaka

Pomnik tego wielkiego polskiego malarza został odsłonięty w lipcu 2008 roku. Wojciech Kossak ukazany jest na nim w postaci stojącej, ma przy sobie teczkę na obrazy, sztalugę oraz farby. Pomnik znajduje się przy ulicy Międzymorze, na deptaku przed molem, w miejscu, w którym malarz prawdopodobnie stworzył swój obraz „Zaślubiny z morzem”.

 

Atelier Wojciecha Kossaka

Kolejna trakcja związana z Wojciechem Kossakiem, który w Juracie spędził dużo czasu, malując swoje dzieła. Atelier Wojciecha Kossaka to dom, w którym artysta przebywał w latach trzydziestych. Położony jest przy ulicy Świętopełka. 

 

Ścieżki rowerowe

Jeżeli lubisz spędzać swój czas aktywnie, w takim przypadku w Juracie i okolicach znajdziesz wiele świetnych miejsc do odwiedzenia na dwóch kółkach. Wzdłuż całej Mierzei Helskiej, począwszy od Władysławowa aż do Helu można korzystać ze ścieżki rowerowej, która położona jest przy Zatoce Puckiej. Ścieżka jest dobrze oznakowana i nietrudna.

 

W Jastarni można również wypożyczyć rowery i sprzęt, między innymi foteliki dla dzieci, kaski, dlatego też nad morze nie trzeba zabierać własnych rowerów.

 

Szkoła windsurfingu

To atrakcja przeznaczona dla początkujących i doświadczonych w sportach wodnych – szkoła windsurfingu działa tuż przy molo w Juracie. Na miejscu można między innymi wypożyczyć sprzęt wodny, skorzystać z przechowalni czy też z usług serwisowych sprzętu wodnego. Organizowane są tutaj również szkolenia żeglarskie i windsurfingowe. Podczas słonecznych dni można również wybrać się na rejs po Zatoce Puckiej.

 

Ścieżki przyrodnicze

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, Półwysep Helski, a także sama Jurata to zakątek wyróżniający się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Aby poznać je wszystkie, warto skorzystać ze specjalnych ścieżek przyrodniczych, które są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

 

W gminie Jastarnia można zobaczyć Żyzne Lasy z Orlicą w Juracie, a także Uroczysko Każa i Góra Libek w Kuźnicy oraz Torfowe Kłyle w Jastarni. Trasa przez Żyzne Lasy w Juracie ma długość około 300 metrów i podczas spaceru czy też jazdy na rowerze można zobaczyć tutaj fragment pomorskiego lasu dębowo­brzozowego, gdzie rośnie orlica popularna – paproć, której wysokość może dochodzić nawet do 2 metrów.

 

Park Linowy Ju-Huuu

To propozycja przeznaczona dla dzieci, ale również chętnie wybierana przez dorosłych lubiących niezwykłą zabawę. Park Linowy Ju-Huu jest jedynym tego rodzaju miejscem, gdzie przygotowano wiele kapitalnych atrakcji – można tutaj przejść niskim torem nazywającym się King-Kong, który od uczestników wymaga wyjątkowej zręczności i zwinności. Także przygotowano inne trasy, między innymi Tarzanek dla dzieci, oraz atrakcję Skok Tarzana.

 

Z parku mogą korzystać dzieci od 100-120 centymetrów wzrostu w zależności od wybranych atrakcji. Uczestnicy otrzymują do dyspozycji atestowany sprzęt: uprzęże, kaski, rękawiczki. Park zlokalizowany jest przy alei Wojska Polskiego 5-7 i działa w sezonie od końca czerwca do końca sierpnia.

 

Puby, dyskoteki, kluby i drink bary

Jeżeli masz ochotę na imprezowanie lub randkę, w takim przypadku w Juracie również możesz znaleźć wiele ciekawych miejsc, gdzie będzie można potańczyć w wakacyjnych rytmach lub wypić drinka z palemką.

 

Restauracje

Gdy z kolei masz ochotę na zjedzenie czegoś pysznego, w Juracie również czekają na ciebie restauracje serwujące wyśmienite dania kuchni polskiej i kuchni świata, między innymi kuchni śródziemnomorskiej i włoskiej. Gdy z kolei będziesz mieć ochotę na dania bardziej przystające do rybackiego charakteru Juraty, znajdziesz tutaj także smażalnie ryb.

 

Atrakcje w okolicy Juraty:

 • molo spacerowe w Jastarni – popularne molo o długości 120 metrów, serce turystyczne Jastarni

 • plaże w Jastarni – równie piękne plaże jak w Juracie, położone zarówno od strony morza, jak i Zatoki Gdańskiej

 • port morski Jastarnia – pochodzący z lat dwudziestych ubiegłego wieku port, w którym cumują łodzie rybackie, statki żeglugi przybrzeżnej i kutry w jego zachodniej części, w części wschodniej działa ośrodek żeglarstwa sportowego i baza płetwonurków

 • latarnia morska w Jastarni – atrakcja turystyczna miasta, latarnia wybudowana w 1950 roku o wysokości 13,3 metra

 • Ośrodek Oporu Jastarnia – bunkry w Jastarni oraz cały Rejon Umocniony Hel – propozycja nie tylko dla amatorów militariów

 • Chata Rybaka w Jastarni prezentuje dawny wystrój chat rybackich i zawiera wiele interesujących sprzętów, które pochodzą nawet z XV wieku

 • tramwaj wodny do Gdyni w Jastarni – dzięki tramwajowi można wybrać się na wycieczkę do Gdyni i zobaczyć wspaniałe atrakcje Trójmiasta

 • Fokarium – położne w Helu, jedyna tego rodzaju atrakcja w Polsce

 • Muzeum Rybołówstwa w Helu – znajduje się w XV-wiecznym kościele i prezentuje historię rybołówstwa w regionie

 • latarnia morska w Helu – ma wysokość 41,5 metra i zasięg 17 mil morskich, latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, można wejść na nią od czerwca do końca września i podziwiać piękne widoki

 • kursy nurkowania – organizowane są głównie w Helu, pozwalają na poznanie tajemnic Morza Bałtyckiego, między innymi oglądanie wraków z okresu II wojny światowej

 • plaża w Chałupach – Chałupy znane są przede wszystkim ze swoich plaż dla nudystów, plaża w Chałupach znajduje się od strony morza

 • kursy kitesurfingu w Chałupach – doskonałe warunki powodują, że to świetne miejsce do poznania kitesurfingu

 

Jeżeli wobec tego szukasz pomysłu na wypoczynek, Jurata to wyjątkowe miejsce dla ciebie oraz twoich bliskich – do dyspozycji jest tutaj także wiele miejsc noclegowych na każdą kieszeń, dlatego nie zwlekaj, ale zaplanuj jeszcze dzisiaj swoją wyprawę do Juraty!

HOME

KAMERA ONLINE

AKTUALNOŚCI

CIEKAWOSTKI

KONTAKT

Jurata apartamenty, pokoje,kwatery,tanie noclegi w Juracie

USŁUGI

ATRAKCJE

Projekt i realizacja:  nadmorzem.eu

REALIZACJE

OFERTA

KONTAKT

O NAS

POLITYKA PRYWATNOŚCI